I've decided to add potatoes to the basic staples list. Potatoes, like eggs, are considered a "whole food," meaning you can actually live on solely that item for a period of time. Not that you'd necessarily want to.
Eggs
Albertson's $1.88/18 eggs (through 8/30)
WinnDixie $1.99/18 eggs (through 8/30) *not the best price ever, but not horrible.
CVS $1.39/doz (through 8/27) not great at all, but better than $1.85
Milk
Walgreens $3.29
CVS $2.79 after extra bucks (**Starting 8/28**)
WinnDixie is running a Make a Meal deal through 8/30. Buy 3 boxes cereal get milk, juice, donuts, fruit bowls "free" If you have coupons for any of the items on sale, sometimes it's worth it. Without coupons, it usually isn't worth it if the items are things you don't normally buy. (This is how I calculate it. Cereal should be $1.50 or less/box, milk is about $4/gal, juice has to be $1/64oz. The other items I don't buy unless they are free, so if I can use coupons and get the total to $9.50 or less, I'll buy it. It's priced at $17.97 without coupons.)
Sugar
Publix $2.99 5 lb Domino Sugar $2.49 after coupon from RedPlum insert 6/26 and Sept All You (through 8/31)
Ward's $2.49 4 lb Dixie Crystal (through 8/30) $0.50/1 Dixie Crystals Granulated Sugar Rolling I'm not 100% sure the coupon matches, but I think so. So, it'd be $1.99/4 lbs
Ground Beef
WinnDixie Flanders beef patties 64 oz $6.99 = $1.75/lb (through 8/30) *can't vouch for the quality, but it's a good price poundage wise)
Albertson's 73% lean $1.99/lb (through 8/30)
WinnDixie 73% lean $2.49/lb(through 8/30)
Sweetbay 73% lean $2.49/lb (through 8/30)
Hitchcock's Ground Round $2.68/lb (8/25-27)
Albertson's 85% lean $2.98/lb (through 8/30)
Publix 93% lean $3.99/lb (through 8/24)
Potatoes
Albertson's $2.50 5 lb bag (8/26-28)
Ward's $2.50 5 lb bag (through 8/30)
**Harvey's note: If you are located near Harvey's check them out on Wednesdays. They seem to be doing Wednesday specials. This week, milk, potatoes, and beef were on sale, but only on Wednesday.
Remember, if you see a price you like and you don't want to go to the distance for that store or to all of them, you can always print the ads offline and take them to Walmart for a price match.
Weekly Specials searched in Gainesville, FL: WinnDixie, Albertsons, Publix, Food Lion, Dollar General, Hitchocks,Sweetbay, Fresh Market, CVS, Walgreens, and Harveys (Keystone Heights)
Showing posts with label milk. Show all posts
Showing posts with label milk. Show all posts
Thursday, August 25, 2011
Wednesday, July 27, 2011
Staples: Milk, Eggs, Sugar, Ground Beef 7.27.11
Eggs
WinnDixie $1.99 for 18 eggs (not a terrific price, but not a bad one either)
CVS $1.49 for 12 eggs (not great but better than $1.85 or more)
Food Lion Free eggs when you buy Tropicana Orange Juice
*There's a coupon for Tropicana: $1/1 Tropicana Pure Premium Product 7/10/2011 RP Insert
(exp 8/31/2011)
Milk
Fresh Market $2.99 (July Tuesdays only)
Harvey's $3.00 (TODAY only)
Walgreens $3.29
I don't have the price for milk this week at CVS, but they're still running the 5 gallon milk deal. If you buy 5 gallons by August 6th, the 6th gallon will be "free." As long as you use your Extra Care Card each time, you do not have to buy 5 gallons in one trip.
Yes, as some say, you can freeze milk. However, we drink whole milk in our house and whole milk doesn't freeze well because of the high fat content. The less fat, the better it will freeze. DO NOT just put a gallon jug in the freezer. It will burst!
Sugar
WinnDixie 5lb bag $3.29 (not much of a sale)
Ground Beef
Sweetbay 73% lean Ground Beef $1.99/lb
Hitchcock's Ground Chuck $2.48/lb
Albertsons 85% lean Ground Beef $2.99/lb
Remember, if you see a price you like and you don't want to go to the distance for that store or to all of them, you can always print the ads offline and take them to Walmart for a price match.
Weekly Specials searched in Gainesville, FL: WinnDixie, Albertsons, Publix, Food Lion, Dollar General, Hitchocks,Sweetbay, Fresh Market, CVS, Walgreens, and Harveys (Keystone Heights)
WinnDixie $1.99 for 18 eggs (not a terrific price, but not a bad one either)
CVS $1.49 for 12 eggs (not great but better than $1.85 or more)
Food Lion Free eggs when you buy Tropicana Orange Juice
*There's a coupon for Tropicana: $1/1 Tropicana Pure Premium Product 7/10/2011 RP Insert
(exp 8/31/2011)
Milk
Fresh Market $2.99 (July Tuesdays only)
Harvey's $3.00 (TODAY only)
Walgreens $3.29
I don't have the price for milk this week at CVS, but they're still running the 5 gallon milk deal. If you buy 5 gallons by August 6th, the 6th gallon will be "free." As long as you use your Extra Care Card each time, you do not have to buy 5 gallons in one trip.
Yes, as some say, you can freeze milk. However, we drink whole milk in our house and whole milk doesn't freeze well because of the high fat content. The less fat, the better it will freeze. DO NOT just put a gallon jug in the freezer. It will burst!
Sugar
WinnDixie 5lb bag $3.29 (not much of a sale)
Ground Beef
Sweetbay 73% lean Ground Beef $1.99/lb
Hitchcock's Ground Chuck $2.48/lb
Albertsons 85% lean Ground Beef $2.99/lb
Remember, if you see a price you like and you don't want to go to the distance for that store or to all of them, you can always print the ads offline and take them to Walmart for a price match.
Weekly Specials searched in Gainesville, FL: WinnDixie, Albertsons, Publix, Food Lion, Dollar General, Hitchocks,Sweetbay, Fresh Market, CVS, Walgreens, and Harveys (Keystone Heights)
Wednesday, July 20, 2011
Staples: Milk, Eggs, Sugar, Ground Beef 7.20.11
Eggs
Kmart comes to the rescue of all who didn't get eggs before Tuesday. 99 cents/doz. So you can buy eggs at Kmart before Sunday or take the ad to Walmart (or possibly a Publix within 5 miles of Kmart) and get your 99 cent eggs that way.
Milk
Fresh Market $2.99 (July Tuesdays only)
Albertsons $2.99
$3.19/gal this week at CVS, Plus the 5 gallon milk deal. If you buy 5 gallons by August 6th, the 6th gallon will be "free." As long as you use your Extra Care Card each time, you do not have to buy 5 gallons in one trip.
Yes, as some say, you can freeze milk. However, we drink whole milk in our house and whole milk doesn't freeze well because of the high fat content. The less fat, the better it will freeze. DO NOT just put a gallon jug in the freezer. It will burst!
Sugar
Hitchcock's Dixie Crystals 4lb bag $2.50
WinnDixie Valu Time 4lb bag $2.99
Ground Beef
Hitchcock's Ground Beef Patties $1.98/lb
Hitchcock's Ground Beef $1.48/lb (7/21-23 only, limit 10 lbs, additional $20 req.)
Albertsons 73% lean Ground Beef $1.88/lb
Harvey's Ground Beef $1.99/lb
Weekly Specials searched in Gainesville, FL: WinnDixie, Albertsons, Publix, Food Lion, Dollar General, Hitchocks,Sweetbay, Fresh Market, CVS, Walgreens, and Harveys (Keystone Heights)
Kmart comes to the rescue of all who didn't get eggs before Tuesday. 99 cents/doz. So you can buy eggs at Kmart before Sunday or take the ad to Walmart (or possibly a Publix within 5 miles of Kmart) and get your 99 cent eggs that way.
Milk
Fresh Market $2.99 (July Tuesdays only)
Albertsons $2.99
$3.19/gal this week at CVS, Plus the 5 gallon milk deal. If you buy 5 gallons by August 6th, the 6th gallon will be "free." As long as you use your Extra Care Card each time, you do not have to buy 5 gallons in one trip.
Yes, as some say, you can freeze milk. However, we drink whole milk in our house and whole milk doesn't freeze well because of the high fat content. The less fat, the better it will freeze. DO NOT just put a gallon jug in the freezer. It will burst!
Sugar
Hitchcock's Dixie Crystals 4lb bag $2.50
WinnDixie Valu Time 4lb bag $2.99
Ground Beef
Hitchcock's Ground Beef Patties $1.98/lb
Hitchcock's Ground Beef $1.48/lb (7/21-23 only, limit 10 lbs, additional $20 req.)
Albertsons 73% lean Ground Beef $1.88/lb
Harvey's Ground Beef $1.99/lb
Weekly Specials searched in Gainesville, FL: WinnDixie, Albertsons, Publix, Food Lion, Dollar General, Hitchocks,Sweetbay, Fresh Market, CVS, Walgreens, and Harveys (Keystone Heights)
Thursday, July 14, 2011
Cheap Staples: Milk, Eggs, Sugar, Ground Beef
Eggs
Harvey's is running a special. If you buy 2 packages of Borden cheese, you get eggs free! Borden cheese is 2/$4 which is the maximum I'll pay for cheese, but paying that and getting the eggs free makes a good deal.
Albertsons has the best Egg deal this week $0.88/doz. This is the cheapest you'll find eggs! I believe there is a limit of 2. So you'll have to make multiple trips if you want more than 2 doz. Despite popular belief, eggs actually keep for a good amount of time in the refrigerator. Older eggs are better for hard boiling. Fresher eggs are better for baking. You can freeze eggs in ice cube trays with a little salt, if you want to.
Winn Dixie this week are $1.99 for 18 eggs. It's not the best price for eggs, but it's a good price.
There are several coupons available for discounts on eggs. You MIGHT find a good deal if you have any of them, depending on the price of the required item.
Milk
Publix $2.99/gallon!! Only this upcoming sale week. If you sales start Wed, it'll end Tuesday. If you sales start Thurs, it'll end Wednesday. (Check your store first! I don't know if all of them are doing this deal.)
Harvey's has TG Lee milk BOGO for quarts of whole milk. It doesn't say what the cost is however. If you were to buy a gallon at $3.85, the BOGO quart would be $1.93. If it's less than that, you're ok. If it's less than $1.50, it's the same as Publix.
Milk is on special at CVS for the next few weeks. I called and they can't give me details on dates. The manager said he believes it runs through September (Don't take that as a guarantee, I'll try to get more info). If you buy 5 gallons, the 6th gallon will be "free." As a general rule, CVS and Walgreens have the cheapest milk, usually around $3.19-$3.39/gallon. Right now, it's $3.99/gallon. If you divide it out (3.99-3.69=0.60x5=3.00) it means your 6th gallon costs $3.00 which is still better than the $3.85+ at the grocery store.
Yes, as some say, you can freeze milk. However, we drink whole milk in our house and whole milk doesn't freeze well because of the high fat content. The less fat, the better it will freeze. DO NOT just put a gallon jug in the freezer. It will burst!
Sugar
WinnDixie $3.29/5 lbs = $0.66/lb
Sweetbay $2.99/5 lbs = $0.59/lb
Ground Beef
Albertson's 73% lean $1.99/lb 7/15-7/17 only
Sweetbay 80% lean patties $1.99/lb
Sweetbay 80% lean ground chuck value pack $2.00/lb
Coupons in ads: Hitchcocks ($5/$50), Albertsons
Weekly Specials searched in Gainesville, FL: WinnDixie, Albertsons, Publix, Food Lion, Dollar General, Hitchocks,Sweetbay, Fresh Market, CVS, Walgreens, and Harveys (Keystone Heights)
Harvey's is running a special. If you buy 2 packages of Borden cheese, you get eggs free! Borden cheese is 2/$4 which is the maximum I'll pay for cheese, but paying that and getting the eggs free makes a good deal.
Albertsons has the best Egg deal this week $0.88/doz. This is the cheapest you'll find eggs! I believe there is a limit of 2. So you'll have to make multiple trips if you want more than 2 doz. Despite popular belief, eggs actually keep for a good amount of time in the refrigerator. Older eggs are better for hard boiling. Fresher eggs are better for baking. You can freeze eggs in ice cube trays with a little salt, if you want to.
Winn Dixie this week are $1.99 for 18 eggs. It's not the best price for eggs, but it's a good price.
There are several coupons available for discounts on eggs. You MIGHT find a good deal if you have any of them, depending on the price of the required item.
Milk
Publix $2.99/gallon!! Only this upcoming sale week. If you sales start Wed, it'll end Tuesday. If you sales start Thurs, it'll end Wednesday. (Check your store first! I don't know if all of them are doing this deal.)
Harvey's has TG Lee milk BOGO for quarts of whole milk. It doesn't say what the cost is however. If you were to buy a gallon at $3.85, the BOGO quart would be $1.93. If it's less than that, you're ok. If it's less than $1.50, it's the same as Publix.
Milk is on special at CVS for the next few weeks. I called and they can't give me details on dates. The manager said he believes it runs through September (Don't take that as a guarantee, I'll try to get more info). If you buy 5 gallons, the 6th gallon will be "free." As a general rule, CVS and Walgreens have the cheapest milk, usually around $3.19-$3.39/gallon. Right now, it's $3.99/gallon. If you divide it out (3.99-3.69=0.60x5=3.00) it means your 6th gallon costs $3.00 which is still better than the $3.85+ at the grocery store.
Yes, as some say, you can freeze milk. However, we drink whole milk in our house and whole milk doesn't freeze well because of the high fat content. The less fat, the better it will freeze. DO NOT just put a gallon jug in the freezer. It will burst!
Sugar
WinnDixie $3.29/5 lbs = $0.66/lb
Sweetbay $2.99/5 lbs = $0.59/lb
Ground Beef
Albertson's 73% lean $1.99/lb 7/15-7/17 only
Sweetbay 80% lean patties $1.99/lb
Sweetbay 80% lean ground chuck value pack $2.00/lb
Coupons in ads: Hitchcocks ($5/$50), Albertsons
Weekly Specials searched in Gainesville, FL: WinnDixie, Albertsons, Publix, Food Lion, Dollar General, Hitchocks,Sweetbay, Fresh Market, CVS, Walgreens, and Harveys (Keystone Heights)
Friday, July 8, 2011
Best Deal on Milk
This is only valid Saturday, 7/9. CVS has the best milk price as $3.19/gallon.
Some CVS stores are doing buy 5 gallons get 1 free through August or September. Check at your local CVS to see if they're participating. You don't have to buy all 5 at once, just use the same CVS card each time.
I'll try and post the best deals on milk and eggs each week.
Go to Coupons.com and enter zip code 84771 to get $0.75 off milk and $1/2lbs cheese! (Well, never mind, I just read the fine print and they're only good in ID & UT. What a bummer! Coupons.com doesn't give you details on the coupons before you print them.)
Some CVS stores are doing buy 5 gallons get 1 free through August or September. Check at your local CVS to see if they're participating. You don't have to buy all 5 at once, just use the same CVS card each time.
I'll try and post the best deals on milk and eggs each week.
Go to Coupons.com and enter zip code 84771 to get $0.75 off milk and $1/2lbs cheese! (Well, never mind, I just read the fine print and they're only good in ID & UT. What a bummer! Coupons.com doesn't give you details on the coupons before you print them.)
Subscribe to:
Posts (Atom)